Logo
Ladies

Chirurgia naczyniowa, Flebologia

Zastosowanie

Wskazania do małoinwazyjnych zabiegów leczenia żylaków:

 • niewydolność głównych pni żył powierzchownych kończyn dolnych (żyła odpiszczelowa, odstrzałkowa, żyły przeszywające),
 • żylaki umiejscowione wokół owrzodzenia,
 • małe żylaki (1-3 mm),
 • żylaki pozostałe po operacjach,
 • zmiany w obrębie żył siatkowatych,
 • wenulektazje (rozszerzone naczyńka śródskórne),
 • teleangiektazje (pajączki żylne).

Zabiegi chirurgii naczyniowej

1. Obliteracja wewnątrzżylna EVRF

To jedna z najlepszych technik wewnątrzżylnego leczenia żylaków metodą RF (Radio Frequency – fale radiowe wysokiej częstotliwości). Metoda opiera się na termokoagulacji (niszczeniu zbędnej tkanki wysoką temperaturą). Zabieg polega na wprowadzeniu do światła żyły specjalnego aplikatora, za pomocą którego do końcówki termokoagulacyjnej (znajdującej się na końcu cewnika) przesyłane są fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Fale wytwarzają wysoką temperaturę na bardzo niewielkiej przestrzeni (tylko wewnątrz żyły), co powoduje koagulację skutkującą natychmiastowym obkurczeniem żyły. W kolejnych tygodniach poddane zabiegowi miejsca ulegają całkowitemu zwłóknieniu.

Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu tumescencyjnym, co czyni go bezbolesnym.

Zalety ablacji wewnątrzżylnej:

EVRF jest idealną metodą do zamykania dużych naczyń krwionośnych z refluksem będących przyczyną powstawania żylaków. Rekonwalescencja po zabiegu laserowego usuwania żylaków jest znacznie krótsza niż po klasycznym zabiegu usuwania żylaków, rzadziej również dochodzi do powikłań. Chirurgiczny zabieg usuwania żylaków wiąże się z większą ingerencją w ludzki organizm. Występują wtedy znacznie większe krwiaki, siniaki, a tym samym regeneracja organizmu trwa zazwyczaj znacznie dłużej.

Wewnątrzżylne ablacje żylaków zastępują klasyczny zabieg chirurgiczny. Leczeniu może poddać się każdy Pacjent, u którego występuje stwierdzona niewydolność żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej, a warunki anatomiczne pozwalają na jego wykonanie.

Czas zabiegu (wraz z przygotowaniem pacjenta) to koło 60 min.

Zalecenia dla pacjentów po zabiegu termoablacji wewnątrznaczyniowej (EVRF):

 • przez tydzień po zabiegu należy nosić pończochy o II stopniu ucisku,
 • pierwszą noc po zabiegu należy spać w pończochach. W kolejnych dniach można ściągać pończochy na noc,
 • w ciągu pierwszych 7 dni po zabiegu należy poruszać się przynajmniej przez 1 godzinę dziennie,
 • w ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu unikać gorących kąpieli, wysokiego unoszenia kończyn oraz dużych obciążeń.

Główne przeciwwskazania do ablacji wewnątrzżylnej żylaków:

 • ciąża,
 • choroby nowotworowe,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.

 

2. Echoskleroterapia

Echoskleroterapia jest specjalną odmianą skleroterapii wykonywaną przy użyciu pianki pod kontrolą USG (ultrasonografii). Obecnie jest to bardzo popularna metoda leczenia pajączków naczyniowych oraz żylaków. Echoskleroterapia jest bezpieczniejsza w porównaniu z tradycyjną skleroterapią, ponieważ wykonujący zabieg lekarz ma możliwość kontroli przepływu pianki wewnątrz żył.

Zalety echoskleroterpii:

Echoskleroterapia stanowi cenne uzupełnienie innych małoinwazyjnych metod leczenia niewydolności żylnej (np. obliteracji laserowej). Eliminuje to konieczność stosowania flebektomii, czyli operacyjnego usuwania żylaków. Czas zabiegu to ok. 10-30 minut, przy czym samo podanie leku trwa kilkanaście sekund i jest bezbolesne. Wykonuje się zwykle kilka wstrzyknięć w odstępach kilkutygodniowych.

 

3. Skleroterapia

Skleroterapię można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi technikami, np. laserowym usuwaniem żylaków. Podobne postępowanie pozwala osiągnąć lepsze efekty lecznicze oraz kosmetyczne. Zwykle potrzeba kilku (2-5) sesji zabiegowych, aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy. Podczas zabiegu wykonuje się od kilku do kilkunastu wkłuć cienką igłą. Środki farmakologiczne stosowane w skleroterapii mogą być podawane w postaci roztworu lub też piany.
W przypadku skleroterapii dużych naczyń żylnych, szczególnie ten ostatni sposób zapewnia wysoką skuteczność, a także bezpieczeństwo leczenia.

Zastosowanie skleroterapii:

 • w drobniejszych naczyniach układu żylnego, tzw. pajączkach i żylakach naczyniowych,
 • w likwidacji niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej,
 • w żylakach odchodzących od żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej z zachowaniem wydolności pni lub zlikwidowaniu ich niewydolności,
 • w żylakach głębokich (przy pachwinie dla żyły odpiszczelowej i pod kolanem dla żyły odstrzałkowej).

Przygotowanie do zabiegu skleroterpii:

Kilka dni przed zabiegiem warto przyjmować Rutinoscorbin (lub podobny lek) w celu wzmocnienia ścian żył oraz uniknięcia ich ewentualnego pęknięcia (szczególnie w przypadku drobnych pajączków). Należy także dokonać depilacji okolic żylakowato/pajączkowato zmienionych.

Skleroterapia jest metodą bezpieczną, w związku z czym rzadko występują po niej efekty niepożądane. W przypadku zaobserwowania reakcji alergicznych, otarć skóry w okolicach bandaża czy wystąpienia alergii na plaster zalecana jest jednak wizyta u lekarza.

Możliwe powikłania przy skleroterapii:

 • przemijające siniaki,
 • zaczerwienienie,
 • bolesność w miejscu wstrzyknięcia,
 • pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia leku,
 • zgrubienia i przebarwienia w przebiegu nastrzykniętych żylaków.

Po zabiegu wymagane jest czasowe noszenie bielizny uciskowej.

Chirurgia naczyniowa metodą EVLT z zastosowaniem diodowego lasera SMARTm

To nowoczesna metoda leczenia endowaskularnego pozwalająca na zamknięcie światła dużej żyły bez wykonywania większych nacięć na skórze oraz bez wyrywania niewydolnej żyły.

Zabieg jest mniej inwazyjny i pozwala na znacznie szybszą rehabilitację i powrót do normalnej aktywności.

Na czym polega zabieg laserem diodowym?

Zabieg jest krótki i w zależności od wielkości naczynia, trwa od 30 do 45 minut.

Lekarz zaznacza układ żylny (mapping) przy pomocy aparatu USG. Zaznaczane są na skórze główne punkty przebiegu głównych pni żylnych oraz ich odgałęzień, a także miejsce wprowadzenia światłowodu.

Po przygotowaniu pacjenta, przed samym zabiegiem podawane jest miejscowe znieczulenie. Następnie, poprzez małe nacięcie lub nakłucie skóry o długości 2-3 mm na udzie lub podudziu wprowadza się do chorej żyły odpiszczelowej lub odstrzałowej specjalny cewnik, a do niego jednorazowy światłowód laserowy.

Po uruchomieniu lasera i ustawieniu parametrów zabiegowych, powoli wycofuje się włókno powodując właściwe zamknięcie niewydolnego naczynia.

W tym czasie energia światła laserowegoo ściśle określonej długości fali wychodząc z końca światłowodu selektywnie koaguluje wewnętrzne ściany żyły wraz z przylegającą tkanką łączną, w rezultacie powodując ich obkurczenie.

Na kończynę zakładany jest opatrunek uciskowy (zwykle w postaci specjalnej pończochy medycznej o stopniowym ucisku dobranym indywidualnie do pacjenta).

W ciągu tygodnia ściana koagulowanego naczynia ulega zwłóknieniu.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności.

Dlaczego tak dobrze to działa?

Chirurgiczny laser diodowy SMARTm zapewnia najwyższą skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów połączone z  komfortem pacjenta. Laseroterapia eliminuje  tym  samym  skomplikowane i czasochłonne procedury standardowe. Laserowe operacje żylaków metodą EVLT  zastępują klasyczne zabiegi chirurgiczne (stripping) lub je  skutecznie  uzupełniają w skomplikowanych przypadkach. Dużą zaletą jest fakt, że leczeniu może poddać się większość pacjentów, z niewydolnością żyły odpiszczelowej i/lub  odstrzałkowej. Zastosowanie lasera  SMARTm jest w praktyce początkiem sukcesu.

Od razu po zabiegu pacjent sam zauważa pozytywny efekt, a dzięki jego małej inwazyjności, po założeniu opatrunków i pończoch uciskowych, wychodzi do domu jeszcze tego samego dnia. W większości przypadków pacjenci nie odczuwają po zabiegu żadnych nieprzyjemnych objawów, a szybsze i bezbolesne gojenie zawsze oznacza dużą satysfakcję osoby poddającej się zabiegowi. Po kolejnym 1 lub 2 dniach może ona powrócić do normalnej aktywności.

Biorąc pod uwagę duże zalety tej metody, przewiduje się, że za kilka lat stanie się ona podstawowym sposobem leczenia niewydolności dużych żył powierzchniowych.

Chirurgia naczyniowa – Flebologia

WIZYTY LEKARSKIE
Wizyty diagnostyczne:

USG - Doppler obu nóg
USG jednej nogi
USG wraz z konsultacją
Konsultacja naczyniowa


170 zł
120 zł
200 zł
150 zł
Kontrola pooperacyjna:
badanie USG-Doppler, ocena efektów operacji, zaplanowanie dalszego postępowania
w cenie operacji 1x wizyta
ZABIEGI
Skleroterpia od 500 zł do 1000 zł
Laseroterapia endowaskularna (EVLA):
nieoperacyjne leczenie żylaków nóg wynikających z niewydolności głównych pni, zabieg laserowy oraz śródoperacyjna, skleroterapia lub miniflebektomia – zabieg na 1 nodze
3500 zł
Operacja usuwania żylaków:
operacja 1 nogi (żylaki żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej) - stripping, krosektomia oraz miniflebektomia
3 000 zł
* Do ceny należy dodać koszy zakupu specjalistycznej pończochy uciskowej w 2. klasie ucisku
Zapłać w ratach!
Zobacz więcej

Aktualności

Badge
2018/11/09

Edukacja i doświadczenie zawodowe Prof. Krzysztof Rytlewski ukończył Akademię Medyczną w Krakowie. Po rocznym stażu podyplomowym w Kielcach rozpoczął pracę w Krakowskim Szpitalu Klinicznym, gdzie pracuje do dzisiaj. W roku 1984 r. uzyskał specjalizację w zakresie ginekologii i położnictwa. Jako pracownik naukowy nieprzerwanie związany jest z Akademią Medyczną, a później Collegium Medicum UJ. W roku […]

2018/11/09

Dr n. med. Dominik K. Boligłowa – specjalista chirurgii plastycznej i estetycznej dołączył do zespołu lekarzy pracujących w ośrodku Osteomed. Dominik Boligłowa jest absolwentem prestiżowego Wydziału medycyny i chirurgii „Gemelli” na słynnym Università Cattolica del Sacro Cuore (Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca z polikliniką „Gemelli”) w Rzymie, którą ukończył w roku akademickim 2007/2008. W roku 2009 […]

2018/01/08

O nas Ośrodek Medyczny Osteomed to nowoczesna placówka medyczna, w ofercie której znajduje się szereg podstawowych oraz wysoce specjalistycznych konsultacji i zabiegów medycznych, a także pełna gama badań analitycznych. Już od ponad 20 lat nasi specjaliści służą pomocą w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych Zasady Voucher podarowany przez Ośrodek Medyczny Osteomed (Kraków, ul. Kazimierza Wielkiego 57) upoważnia […]

Strona w trakcie przebudowy.
Przepraszamy za utrudnienia.