Logo
Ladies

Artykuły

Stop naczynkom w lecie!

cera naczynkowa

Nie tylko mroźna zima, ale także upalne lato to trudny czas dla cery naczynkowej. Zmiany temperatury, ostre słońce czy suchy wiatr – to jej główni wrogowie. Pod ich wpływem cera jest zaczerwieniona, pogłębia się rumień, który w efekcie może prowadzić do trwałych zmian w postaci popękanych naczynek. Jak temu zapobiec?


Pojawiający się na twarzy rumieniec jest naturalną reakcją organizmu np. po wpływem wysiłku  fizycznego czy silnych emocji. U większości osób czerwienienie ma charakter przejściowy i zwykle blednie po kilku minutach. Niestety nie w przypadku cery naczynkowej! Zaczerwienienie utrzymuje się znacznie dłużej a po pewnym czasie może się utrwalić. Co w konsekwencji może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w postaci tzw. „pajączków”, a także zmienić się w trudny do leczenia trądzik różowaty.

Gra w ciepło – zimno
Cera naczynkowa jest niezwykle wrażliwa i wymagająca, dlatego przede wszystkim trzeba postawić na jej ochronę. Niestety, wiąże się to z szeregiem zakazów. Należy unikać zmian temperatury – opalania, solarium i sauny. Słońce, zwłaszcza latem, należy traktować jako największego wroga, gdyż promieniowanie ultrafioletowe osłabia włókna kolagenowe, z których zbudowane są ściany naczyń. Trzeba wystrzegać się także nadmiernego wysiłku fizycznego oraz przegrzania. Na kondycję cery naczynkowej ma też wpływ dieta.  Na „czarnej” liście powinny znaleźć się pikantne sosy i potrawy, gorące lub bardzo zimne napoje, kawa oraz alkohol. Natomiast w codziennym jadłospisie zagościć powinny owoce i warzywa, zwłaszcza te będące źródłem witaminy C, która pomaga uszczelnić kruche naczynka. Do menu warto włączyć pomidory, kiwi, porzeczki i oczywiście cytrusy. Bardzo dobrze działa też witamina K, którą w dużej ilości znajduje się np. w szpinaku oraz witamina PP występująca m.in. w orzechach, chudym mięsie i ziarnach.

Codzienna pielęgnacja
Szczególnie ważny dla wrażliwej cery naczynkowej jest demakijaż. W codziennej pielęgnacji należy stosować łagodne mleczka lub płyny micelarne, które dokładnie usuwają zanieczyszczenia ze skóry i nie wymagają spłukiwania oraz bezalkoholowe toniki. W żadnym wypadku nie wolno stosować rozgrzewających maseczek i mechanicznych peelingów. Warto natomiast sięgnąć po specjalistyczny krem i serum, stworzone z myślą o potrzebach skóry z „pajączkami”. – Warto wybrać kosmetyki, które zawierają rutynę, wyciągi z miłorzębu japońskiego, kasztanowca, arniki górskiej – radzi Danuta Partyka, ekspert z Ośrodka Medycznego Osteomed w Krakowie. Latem by zredukować zaczerwienienia warto wybrać lekki podkład lub puder mineralny, nie należy natomiast stosować kosmetyków wodoodpornych, ponieważ ich zmywanie wymaga silniejszych środków oczyszczających, które często podrażniają wrażliwą cerę naczynkową. Podczas wakacji nie zapominajmy o kremie z filtrem przeciwsłonecznym – najlepiej SPF 50. Taka ochrona jest konieczna nawet w pochmurne dni.

Po pomoc do specjalisty
Jeśli zauważymy na twarzy intensywny rumień, który pomimo odpowiedniej pielęgnacji nie znika to czas udać się do specjalisty. Na szczęście medycyna estetyczna zna już sposoby redukcji czy likwidowania szpecących „pajączków”. Najskuteczniejszy jest zabieg laserowy lub IPL, ale latem nie powinno się ich wykonywać ze względu na silne słońce. Można jednak – i warto – korzystać z zabiegów uszczelniających naczynka, działających przeciwzapalnie i łagodząco np. specjalistycznymi medycznymi preparatami Exuviance Professional. – Zastosowanie specjalnej technologii kompleksów amfoterycznych umożliwia dostarczenie do skóry jeszcze większych ilości substancji aktywnych, bez ryzyka jej uszkodzenia czy podrażnienia. Skóra po zabiegu jest oczyszczona, rozjaśniona i ukojona, a zaczerwienienia mniej widoczne – wyjaśnia Danuta Partyka z Ośrodka Medycznego Osteomed. Zabieg rozpoczyna się od  delikatnego peelingu, a następnie zastosowane jest specjalne kojące serum, które obkurcza i uszczelnia naczynia krwionośne. Dodatkowo zastosowanie serum pro-kolagenowego nawilża skórę i redukcje zmarszczki. Zabiegi dedykowane cerze naczynkowej warto wykonywać w seriach, ponieważ wtedy ich efekt jest trwalszy i bardziej widoczny.

Badge

Partnerzy